Forum for læringsvejledning – fra specialpædagogik til pædagogik

Under overskriften Fra specialpædagogik til pædagogik tager vi et bredt pædagogisk blik på arbejdet med en mangfoldig børnegruppe i skolerne. Der laves nedslag i den pædagogiske praksis i forhold til forventninger til elever og i forhold til konkrete tiltag i praksis. Dagen afsluttes af med bogsalon, hvor Karina Engelund Mathiasen inviterer til dialog om sin bog Fra specialpædagogik til pædagogik.

Format

Konference/Arrangement

Sted

Aarhus

Pris fra

1.900 kr + moms

Startdato

26. jan. 2026

Varighed

1 dag

Kom og bliv inspireret

På forumdagen kommer vi vidt omkring i det pædagogiske felt og kommer med en række perspektiver på, hvordan vi kan arbejde pædagogisk og didaktisk med en mangfoldig børnegruppe.  

Mere information

  • 08.30-09.00
    Drop ind og morgenkaffe/brød 

    09.00-09.05
    Velkomst v. Anne Krøger, VIA 

    09.05-09.50
    Første session v. Karina Engelund og Anita Boelsmand

    Vi ser på kognitive og eksekutive funktioner på tværs af diagnoser og med udgangspunkt i en mangfoldig børnegruppe. Vi kobler det på arousalniveauer som en mulig barriere i undervisningen og kommer med konkrete eksempler på, hvordan dette kan mindskes. Vi har fokus på elevengagement.

    09.50-10.00
    Kaffepause

    10.00-10.45
    Anden session v. Anita Boelsmand

    Vi ser på børnesynet og læringssynet som et fundament for inkluderende praksis. Her indgår en dialogøvelse i grupper.

    10.45-10.55
    Pause 

    10.55-11.45
    Tredje session v. Karina Engelund og Anita Boelsmand

    Vi præsenterer viden om og tiltag til udvikling af inkluderende læringsmiljøer i praksis. Her ser vi nærmere på rumindretning og tilrettelæggelse af undervisning.

    11.45-12.30
    Frokost

    12.30-13.30
    Proces: Vi arbejder med elevengagement i praksis.

    13.30-13.45
    Kaffepause 

    13.45-15.00
    Bogsalon v. Karina Engelund

    Med udgangspunkt i bogen ”Fra specialpædagogik til pædagogik” inviterer Karina til dialog om den tanke, at særlige elever har brug for en særlig pædagogik. 

    Det særlige bliver i stedet et mindset, hvor elevgruppens mangfoldighed bliver udgangspunktet for såvel indretningen af klasselokalet som for tilrettelæggelse af undervisningen og relationen til den enkelte elev.

    15.00-15.30
    Proces: Hvordan kan ny indsigt skabe værdi i jeres praksis? v. Maria Nyborg, VIA

    15.30
    Tak for i dag!

  • Hvis du er læringsvejleder, inklusionsvejleder, ressourceperson, leder, lærer eller pædagog vil dagen give dig et godt fundament til at kunne implementere god pædagogik på egen skole og dermed understøtte arbejdet med at skabe en skole, der i højere grad tilbyder en skoledag, hvor flere børn oplever at kunne deltage, lære og udvikle sig. 

  • Karina Engelund er lektor i VIA Efter- og videreuddannelse. Hun er læreruddannet med en pædagogisk kandidatuddannelse i pædagogisk psykologi. Karina har baggrund som lærer samt vejleder og konsulent inden for det pædagogiske og psykologiske område, lige som dette er hendes primære arbejdsområder i VIA. Karina er en efterspurgt oplægsholder om inklusion og er forfatter til bogen ”Fra specialpædagogik til pædagogik” fra Dafolo.

    Anita Boelsmand er ansat i PPR Aarhus og tilknyttet VIA som underviser. Hun er en erfaren konsulent i inklusion og fællesskaber. Anita er en engageret underviser, konsulent og VISO-specialist, der brænder for at skabe meningsfulde fællesskaber for børn og unge. Hun er læreruddannet med en master i specialpædagogik fra DPU og hun har derfor både specialiseret viden og praksisnær erfaring.

    Anne Krøger og Maria Nyborg er facilitatorer på dagen.

Tilmeld dig

Sted

Aarhus

Pris

1.900 kr. + moms

Dato

26. jan. 2026

Tilmeldingsfrist

19. jan. 2026

Ledighed

Ledige pladser

Kontakt

ankp