Sådan arbejder vi
Grundlæggende arbejder vi med FoU-aktiviteter til gavn for uddannelserne. Aktiviteterne er fordelt på bl.a. interventioner, projektsamarbejder og vidensformidling. LIT indgår i interne som eksterne projekter, enten inviteret, initieret eller som projektledere.
Vi forsker blandt andet i:
- It og fagdidaktik med fokus på fagdidaktikker i uddannelsessystemet, der er i spil, når it integreres.
- Teknologiforståelse, der relaterer sig til designprocesser, fx. Design Thinking og Design Learning. Forskningen har også fokus på didaktikken omkring at arbejde med computational thinking og digital myndiggørelse.
- Digitale designprocesser. Forskningen relaterer sig blandt andet til Learning Design metodologier og kompetenceudviklende designprocesser.
LIT udvikler og forsker i praksis og i samarbejde med praksis. Vi undersøger blandt andet teknologiforståelsens inddragelse i skolens forskellige fagligheder, hvordan digital myndiggørelse og dannelse forstås i et teknologiforståelses-perspektiv samt, hvordan man kan støtte undervisere i digital udvikling af egen undervisning via designprocesser.