Sammen om SFO

Hvordan udvikler vi en SFO, hvor alle børn kan være med – uden at gå på kompromis med fællesskabet? Få ny inspiration til arbejdet med almen- og specialpædagogik i SFO’en på en gratis faglig formiddag i Herning eller Aarhus. 

Format

Konference/Arrangement

Sted

Herning, Aarhus

Pris

0 kr

Startdato

07. okt. 2026, 11. nov. 2026

Varighed

3 timer (kl. 9-12)

Kom og bliv inspireret

I mange SFO’er fylder opgaven med at skabe stærke fællesskaber for alle børn, samtidig med at flere børn har brug for særlig støtte og specialpædagogiske indsatser. Det stiller store krav til både ledelse, organisering og den pædagogiske praksis i SFO’en.

For hvordan lykkes I i SFO´en med at rumme børn med forskellige behov uden, at børn bliver skilt ud eller ender i segregerede løsninger? 

Det vil vi gerne hjælpe jer med at finde svarene på. Derfor inviterer vi dig, der er leder, konsulent, koordinator eller tillidsrepræsentant i SFO til en gratis faglig formiddag, hvor vi sætter fokus på, hvordan vi sammen skaber de bedste udviklingsbetingelser for SFO. 

Formiddagen byder på:

  • Et fagligt oplæg om den fritidspædagogiske ledelse i spændet mellem almen- og specialpædagogik i SFO.
  • Mulighed for at dele dine erfaringer og viden med andre, der står med lignende opgaver og dilemmaer.
  • Plads til at drøfte og påvirke de kompetence- og udviklingsmuligheder, der kan skabes for det fritidspædagogiske område.

Vi håber, du har lyst til at bidrage med dine erfaringer og din viden om, hvad der er behov for i SFO’en, for at I kan lykkes med opgaven.

Din deltagelse er er gratis, men tilmelding er nødvendig, så vi ved, hvor meget kaffe og morgenbrød, vi skal have klar. Bliver du forhindret i at deltage, skal du melde afbud. 

Arrangementet afholdes både i Herning og i Aarhus i efteråret 2026.

Vi glæder os til en faglig formiddag med fælles dialog, debat og netværk.

Mere information

  • 09.00-09.15
    Velkommen til og morgenbrød

    09.15-10.15
    Fagligt oplæg med ledelsesperspektiver på ”Når special møder almen i SFO’en omkring børn, der er noget med” v. adjunkt Anette Kirkegaard Aebeloe.

    10.15-10.30
    Kort pause

    10.30-12.00
    Tid til dialog, videndeling og netværk med fokus på ledelsesperspektiver på SFO’ens udviklingsmuligheder og behov.

  • Arrangementet er særligt for dig, der arbejder i en SFO fx som leder, pædagogisk koordinator eller tillidsrepræsentant. 

    Du kan også være kommunal konsulent på det fritidspædagogiske område, skoleleder med interesse for det fritidspædagogiske område eller arbejdsmiljørepræsentant med særligt fokus på SFO.

  • Formiddagen faciliteres af adjunkt Anette Kirkegaard Aebeloe og lektor Anne Nguyen-Quy, som begge har ansvaret i VIA, Efter- og videreuddannelsen for arbejdet med det fritidspædagogiske område.

Tilmeld dig

Sted

Aarhus

Pris

0 kr.

Dato

07. okt. 2026

Tilmeldingsfrist

23. sep. 2026

Ledighed

Ledige pladser

Sted

Herning

Pris

0 kr.

Dato

11. nov. 2026

Tilmeldingsfrist

28. okt. 2026

Ledighed

Ledige pladser

Kontakt

anng