Kom til brevskrivningskoncert

Sæt dig til rette i Det Kgl. Biblioteks læsesal og skriv et brev til live musik, når der den 23. oktober er brevskrivningskoncert i Aarhus.

Brevskrivningskoncert

Er det ved at være længe siden, du sidst har sendt et håndskrevet brev? Og har du nogensinde skrevet et brev, mens du var del af en unik koncertoplevelse? 

Den 23. oktober 2025 har du muligheden. VIA University College inviterer nemlig sammen med Det Kgl. Bibliotek, Det Jyske Musikkonservatorium og den sociale organisation Post A Letter Aarhus til en brevskrivningskoncert.

Der er tale om en helt særlig og ganske gratis brevskrivnings- og koncertoplevelse med fokus på fordybelse.

Luk af for hverdagens støj

”Arrangementet går ud på, at deltagerne tager plads i Læsesalen på Det Kgl. Bibliotek i Aarhus og lader deres skriveproces ledsage af en eksperimenterende og unik koncert, hvor Bloom laver improviserede soniske landskaber,” fortæller forsker, ph.d. Marianne Raakilde Jespersen fra Forskningscenter for borger og samfund ved VIA University College i Aarhus og tilføjer:

”Brevskrivningskoncerten er et tilbud om for et øjeblik at synke ned i det helt særlige mellemrum, der opstår mellem Det Kgl. Biblioteks smukke rammer og kulturhistoriske tyngde, Blooms henførende akustiske og elektroniske lyde og skrivningens skabende proces. En times helle i en hektisk og støjende verden”.

Marianne Raakilde Jespersen

Marianne Raakilde Jespersen

Marianne Raakilde Jespersen fortæller, at musikken ledsager lytteren uden at trænge sig på. Lydene, som er skabt af både akustiske og elektroniske elementer, folder sig ud og skaber en ramme, der kan berolige, inspirere eller lade sindet svæve, mens man skriver breve.

For VIA bidrager brevskrivningskoncerten til forskning inden for kultur og sundhed.

Oplæg og after-event

Inden koncerten vil der være et kort oplæg om brevskrivning, musik og fordybelse. Efter koncerten er der after-event, hvor deltagerne kan tale med hinanden om oplevelsen, skrive et ekstra brev og drikke en kop kaffe.

Arrangørerne sørger for materialer til at skrive breve på og sender efterfølgende de færdigskrevne breve ud i verden.

Der er fri entré for alle til brevskrivningskoncerten. Arrangementet foregår torsdag den 23. oktober 2025 i Læsesalen på det Kgl. Bibliotek på Aarhus Universitet på Victor Albecks Vej.

Der er tilmelding her: Brevskrivningskoncert i Aarhus.

 

Program for brevskrivningskoncert i Aarhus den 23. oktober 2025:

  • 16.00 Dørene til Læsesalen åbner
  • 16.00-16.30 Materialebord – hvordan skal dit håndskrevne brev se ud?
  • 16.30-17.30 Oplæg og brevskrivningskoncert
  • 17.30-18.30 Kaffe, snak og mulighed for mere brevskrivning i Indsigten

Yderligere oplysninger fås hos:

  • Marianne Raakilde Jespersen

  • Forsker, ph.d. i Forskningscenter for borger og samfund ved VIA University College i Aarhus.

Relaterede artikler