Stor opbakning til samarbejde om nye uddannelsesreformer

Repræsentanter fra VIA University College, ungdomsuddannelser, kommuner og organisationer har netop været samlet på Campus Holstebro for at indlede samarbejde om implementeringen af nye uddannelsesreformer.

Deltagere til temaeftermiddag på Campus Holstebro

Hvordan kan ungdomsuddannelserne, de videregående uddannelser og arbejdsgiverne i Midt- og Vestjylland bedst arbejde sammen om at implementere de nye uddannelsesreformer, så de bedst muligt tilgodeser eleverne, de studerende og arbejdsmarkedet?  

Dét spørgsmål var til debat, da VIA University College i Holstebro den 10. november havde inviteret til en temaeftermiddag med titlen ’Sammen om uddannelsesreformerne i Midt- og Vestjylland’. I alt var der ca. 80 deltagere.

Campusudvalget på Campus Holstebro var initiativtager til arrangementet, der omfattede oplæg og dialoger om de to nye, politisk besluttede uddannelsesreformer ’Aftale om en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse’ og ’Professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser til fremtiden’.

”Formålet med temaeftermiddagen var at bidrage med konkret viden om de to nye uddannelsesreformer og at drøfte de nye mulighedsrum, reformerne giver,” fortæller Lotte Møller Larsen, der er formand for campusudvalget på Campus Holstebro samt uddannelsesdekan for byggeriuddannelserne ved VIA University College.

Gitte Sommer Harrits holder oplæg til temaeftermiddag på Campus Holstebro

Gitte Sommer Harrits, rektor for VIA, holder oplæg om reformen af professionsuddannelserne.

Oplæg fra to rektorer

På temaeftermiddagen holdt VIAs rektor Gitte Sommer Harrits oplæg om hovedpunkterne i reformen af professionsuddannelserne, mens rektor Mads Brinkmann Pedersen fra Struer Statsgymnasium holdt oplæg om det primære i uddannelsesreformen ’Aftale om en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse’. 

Desuden var der en paneldebat, hvor tre VIA-studerende fra henholdsvis sygeplejerske-, fysioterapeut- og socialrådgiveruddannelsen i Holstebro blev interviewet om, hvordan de ser, at reformerne kan løfte kvaliteten i uddannelserne og gøre overgangene mellem ungdomsuddannelser og videregående uddannelser og arbejdsmarkedet lettere.

Efterfølgende var der drøftelser i grupper og opsamling på drøftelserne, hvor der blev sat spot på fremtidige samarbejdsmuligheder.

Tre studerende snakker til temaeftermiddag på Campus Holstebro

Tre studerende fra VIA i Holstebro tilkendegav deres forventninger og ønsker til ny uddannelsesreform.

Stor lyst til samarbejde

”I campusudvalget på Campus Holstebro glæder vi os meget over den brede deltagelse i temaeftermidddagen og over den gennemgående lyst til at samarbejde om at implementere de to nye uddannelsesreformer. I forbindelse med arrangementet og de gode drøftelser, har vi modtaget nogle rigtig gode input og fået etableret gode kontakter, så vi nu har et godt afsæt for at få implementeret reformerne på bedste vis og med fokus på at gavne eleverne, de studerende og det arbejdsmarked, vi uddanner til,” fastslår Lotte Møller Larsen og fortsætter:

”Vi fik gennem de tværgående dialoger blik for, hvordan vi på de forskellige institutioner blandt andet arbejder med koblingen til praksis, og der blev peget på de stærke relationer og gode samarbejder, der allerede bærer de midt- og vestjyske uddannelsesindsatser. Fra mange sider blev der vist interesse for at rykke endnu tættere sammen om en endnu stærkere og mere sammenhængende uddannelsesindsats”.  

Lotte Møller Larsen byder velkommen til temaeftermiddag på Campus Holstebro

Lotte Møller Larsen bød velkommen til temaeftermiddag på Campus Holstebro.

Lotte Møller Larsen fortæller, at der samtidig var stor opmærksomhed på, at, og der er behov for at investere i at finde de gode og holdbare løsninger. 

”Vi har en del på spil og må derfor tage afsæt i dét, der særligt kendetegner Midt- og Vestjylland, og den ’superkraft’, vi har i forhold til at stå sammen om at få udfordringer til at lykkes,” pointerer Lotte Møller Larsen. 

En bred skare af deltagere

De 80 deltagerne i temaeftermiddagen den 10. november på Campus Holstebro kom fra mange forskellige organisationer og havde dermed også forskellige indgangsvinkler og input at bidrage med.

Blandt deltagerne var der repræsentanter for uddannelserne på Campus Holstebro og for VIAs ledelse samt repræsentanter fra en række øvrige uddannelsesinstitutioner – blandt andet gymnasieskolerne i Holstebro, Herning, Ringkøbing, Skjern, Tarm og Skive, Uddannelsescenter Holstebro, Skive College, Erhvervsakademi Midtvest og Ikast-Brande Ungdomsskole. 

Der var desuden deltagere fra Holstebro, Lemvig, Struer, Herning, Skive og Ringkøbing-Skjern kommuner. 

Andre deltagere kom fra en række organisationer – blandt andet Dansk Sygeplejeråd, Dansk Socialrådgiverforening, Danske Fysioterapeuter, Ergoterapeutforeningen, Vestjysk Lærerforening, BUPL – Midt/Vestjylland, Konstruktørforeningen, , Studievalg Danmark, , Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd, Færchfonden og Regionshospitalet Gødstrup.

Workshop til temaeftermiddag på Campus Holstebro

Workshops blev holdt til temaeftermiddagen ved VIA Holstebro.

Yderlige oplysninger fås hos:

Portræt af uddannelseschef Lotte Møller Larsen

Relaterede artikler