
Stadig flere virksomheder ansætter Internationale bygningskonstruktører, der er uddannet i Danmark. På den måde nedsætter byggebranchen risikoen for at gå glip af ordrer og potentiel vækst.
Samtidig imødekommer tendensen det politiske ønske om, at flere internationale studerende gerne skal blive og bidrage på det danske arbejdsmarked efter dimission fra en uddannelse her i landet.
Netop for at imødekomme såvel den politiske agenda om fastholdelse som arbejdsmarkedets behov for flere bygningskonstruktører har VIA University søsat en særlig målrettet indsats. Her er ambitionen at bygge bro til dansk erhvervsliv for at få hovedparten af de 25 internationale studerende fra især øst- og sydeuropæiske lande, der hvert år dimitterer fra professionshøjskolens engelsksprogede bygningskonstruktøruddannelse i Horsens, til at blive i Danmark.
Et nyt hold fra store dele af verden starter på uddannelsen senere her i august.
Positive erfaringer i virksomheder
Arkitektfirmaet Schmidt Hammer Lassen er én af de virksomheder, der bakker op om VIAs nye masterclass- og mentorprogram.
“Vi har gode erfaringer med både at have internationale bygningskonstruktørstuderende på virksomhedsbesøg og i praktik og med at ansætte dimittender fra VIAs engelsksprogede bygningskonstruktøruddannelse. De kommer med høj motivation og et stærkt fagligt fundament – og de er tydeligt interessere i en karriere i Danmark. For os handler det både om at sikre kvalificerede medarbejdere og om at tage ansvar for branchens fremtid,” siger Simon Enevoldsen, der er Senior Architectural Technologist hos Schmidt Hammer Lassen.

Simon Enevoldsen
Han slår fast, at Schmidt Hammer Lassen har valgt at være en del af VIAs særlige indsats, fordi firmaet ser det som vigtigt at klæde de internationale studerende bedre på i forhold til det danske arbejdsmarked.
”Vores deltagelse i indsatsen giver os mulighed for at vise, hvad det er for nogle opgaver, vi arbejder med, hvordan vi tilgår opgaverne og arbejder med detaljer, og hvilke risikofelter der er. De internationale studerende kan så tage den læring med tilbage i undervisningen og i deres studieprojekter,” fremhæver Simon Enevoldsen.
Bro til arbejdslivet – og Danmark
Alan Klæbel Weisdorf er uddannelsesleder på den engelsksprogede uddannelse til bygningskonstruktør hos VIA University College i Horsens. Han glæder sig over engagementet i det nye masterclass- og mentorprogram, som er udviklet med involvering af en række virksomheder i byggebranchen.
“Vi har nogle virkelig dygtige internationale studerende, der bare skal have kendskab til det danske arbejdsmarked og mærke, at der er plads til dem. De knokler, men mangler netværk og branchekendskab – og dét er dét, vi har fokus på. Indsatsen er VIAs svar på ønsket fra både politikere og erhvervsliv om, at flere af de internationale studerende ikke blot tager en uddannelse i Danmark, men også bliver og bidrager her,” understreger Alan Klæbel Weisdorf og fortsætter:
”Heldigvis oplever vi, at rigtigt mange virksomheder først og fremmest kigger på det professionelle talent, når de søger nye medarbejdere – også selvom vedkommende er opvokset i udlandet og i starten taler bedre engelsk end dansk”.
Rollemodeller som mentorer
Den særlige indsats på VIAs engelsksprogede bygningskonstruktøruddannelse med det officielle navn Architectural Technology and Construction Management indebærer, at de internationale studerende som en fast del af deres 3,5 år lange uddannelse kommer på i alt seks masterclass-forløb.
Masterclasses er placeret på 2. til 5. semester, hvor de studerende gennem virksomhedsbesøg får indsigt i byggebranchen og bygningskonstruktørers arbejdsopgaver. Samtidig indgår de studerende i professionelle drøftelser med virksomhedens fageksperter om konkrete projekter, byggefaglige udfordringer samt branchens udvikling.
I VIAs målrettede indsats får de internationale bygningskonstruktørstuderende også en mentor, der eren tidligere international studerende fra samme uddannelse, som i dag har relevant arbejde i branchen i Danmark. Altså en rollemodel, der er bevis på, at vejen til et job her i landet er mulig.

VIA studerende på besøg hos A. Enggaard
Husker egne udfordringer
Elena Nikolova er én af de i alt 17 mentorer. Hun blev færdig som bygningskonstruktør fra VIA University College i 2013 og arbejder i dag som bæredygtighedskonsulent og bygningskonstruktør hos arkitektrådgivningsvirksomheden RUM.
"Jeg er mentor, fordi jeg husker de udfordringer, jeg selv oplevede ved at være ny i Danmark og skulle lære en ny kultur og et nyt arbejdsmarked at kende. Mentorordningen er en fantastisk mulighed for at give tilbage til faget og hjælpe studerende med at udvikle deres færdigheder og forståelse for branchen,” fremhæver Elana Nikolova og fortsætter:
"Det er virkelig givende og spændende at følge de bygningskonstruktørstuderendes udvikling og se, hvordan de anvender deres viden i praksis. Jeg er imponeret over deres engagement og innovative tilgang til problemstillinger, og jeg glæder mig til at opleve, hvordan de udvikler sig både fagligt og personligt".

Elena Nikolova
Ser gode muligheder i Danmark
Kristians Graudins, der er bygningskonstruktørstuderende fra Letland, går målrettet efter en fremtid i Danmark og er glad for, at VIA prioriterer at gøre en ekstra indsats for at give en grundig indføring til det danske arbejdsmarked for ham og hans medstuderende.
“Før vi begyndte på masterclass- og mentorprogrammet, havde jeg kun overvejet praktik i udlandet. Men efter at have mødt så mange internationale, der arbejder i byggebranchen i Danmark, er det gået op for mig, hvor mange muligheder der faktisk findes her. Nu håber jeg på både praktik og fast job i Danmark,” fortæller Kristians Graudins og tilføjer:
”Det er spændende at komme i dialog med virksomhederne gennem masterclass- og mentorprogrammet. Det hjælper til at få opbygget et netværk i Danmark og at koble den faglige viden fra uddannelsen med, hvordan det er i branchen”.
Mentorordning er til gavn
Kristians Graudins går lige nu på 4. semester og har god gavn af mentorordningen, som strækker sig over cirka 10 måneder frem mod praktikperioden på 6. semester.

Kristians Graudin
”Min mentor har lært mig meget om den danske arbejdskultur, og vi har snakket en del om motivation og om at turde tage flere chancer. Det er virkelig givende at have en mentor, der selv har gået vejen fra international studerende til fagprofessionel i Danmark,” siger Kristians Graudins.
Han ser det som afgørende, at mentorerne forstår deres mentees udgangspunkt og kan hjælpe med alt fra spørgsmål om arbejdskultur og sprog til praktiske råd om CV, netværk og karriereveje.
Bygningskonstruktører arbejder typisk i arkitekt-, entreprenør- og ingeniørvirksomheder. Men der er også bygningskonstruktører ansat hos fx boligselskaber og producenter af byggeelementer samt i staten, regionerne og kommunerne.