
Dimittender fra HF i Nørre Nissum.
Den treårige ordblindelinje på HF i Nørre Nissum fejrede lørdag den 5. september 2026 sit 20 års jubilæum. Dét skete med et program, der bød på samvær, panelsnak med deltagelse af tidligere elever, taler, rundvisning, fællessang og festmiddag.
I alt er 335 elever dimitteret fra det særlige forløb for elever med ordblindhed på HF i Nørre Nissum i Lemvig Kommune, som VIA University College driver. De første elever fra ordblindelinjen blev studenter i 2009.
Både nuværende og tidligere lærere og elever deltog i jubilæumsfejringen den 5. september.
”Konkret var der tilmeldt elever fra 10 af de 14 årgange, der er dimitteret fra ordblindelinjen. Fem af de tidligere elever holdt oplæg om, hvordan det er gået dem, efter de afsluttede HF, og hvor de er i livet nu. Blandt deltagerne var også Frede Krøjgaard og Helle Bundgaard Svendsen, der begge var med til at starte vores HF-forløb for ordblinde,” fortæller uddannelsesleder Søren Højris Jensen og tilføjer:
”På HF i Nørre Nissum klarer eleverne sig generelt rigtig godt, så vi har meget at fejre og glæde os over”.
Gennemførelsesprocent på 97
Søren Højris Jensen peger på, at gennemførelsesprocenten på den treårige ordblindelinje har ligget på 97 procent i gennemsnit over en årrække. Til sammenligning var gennemførelsesprocenten på HF-uddannelserne i Region Midtjylland samlet set på 75 procent sidste år.
”Den høje gennemførelsesprocent er et tydeligt tegn på, at eleverne på HF i Nørre Nissum trives. Samtidig viser deres karakterer, at vi her giver et stort fagligt udbytte,” fremhæver Søren Højris Jensen.
Konkret er eleverne fra HF i Nørre Nissum gennem de seneste fem år dimitteret med et karaktergennemsnit, der er højere end landsgennemsnittet for HF.
Elevgruppen på HF i Nørre Nissum er meget divers, og over 50 procent har ordblindhed.
Muligt at bo ved skolen
Ordblindelinjen på HF i Nørre Nissum adskiller sig fra den traditionelle toårige HF ved, at der er tale om et treårigt forløb, hvor eleverne får målrettet ordblindeundervisning (OBU) og har mulighed for at få særlig støtte fra lærere, der er uddannet til at hjælpe elever med ordblindhed. Desuden er skemaet mindre tætpakket, når man bruger tre år på at gennemføre HF.
Særligt er det tillige, at eleverne på HF i Nørre Nissum har mulighed for at bo på den tilknyttede kostskole, der ligger et stenkast fra undervisningslokalerne. Dertil kommer kollegieboliger, der også er placeret tæt på.
Det er også unikt, at HF i Nørre Nissum tiltrækker elever fra alle dele af Danmark – primært til ordblindelinjen, som med årene er blevet kendt og anerkendt i hele landet.
I skoleåret 2025-2026 kom 70 procent af eleverne fra andre kommuner end Lemvig. Flest elever kommer fra Region Midtjylland og Region Nordjylland, men der er også elever fra Fyn, Sjælland og senest også fra Nordtyskland.

Musikstudiet på HF i Nørre Nissum.
Mange muligheder i fritiden
Søren Højris Jensen understreger, at HF-eleverne i Nørre Nissum med og uden ordblindhed får en stor del af deres undervisning sammen og også i fritiden er de meget sammen på tværs.
”På HF i Nørre Nissum har vi fokus på at understøtte et aktivt og mangfoldigt ungemiljø. Som uddannelsesleder er jeg optaget af, at vi ansatte skal skabe en positiv følelse af at høre til på uddannelsen og skal sikre gode fællesskabende deltagelsesmuligheder,” siger Søren Højris Jensen.
HF og kostskolen i Nørre Nissum tilbyder følgende fritidsaktiviteter:
- Mountainbike, SUP-boards og svømning i egen svømmehal.
- Fodbold og håndbold + ynglingeholdet i gymnastik.
- E-sport og brætspil.
- Kreative håndværk (alt med garn, keramik, linoleumstryk mm.)
- Klubaftener (vild mad, padeltennis, læsning, ned i gear, hest, discgolf osv.).
- Mulighed for at tage sin islandske hest med.
- Skitur, tur til Djurs Sommerland, tur til Lalandia mm.
- Lektiehjælp.
Dimittenderne fra HF i Nørre Nissum har et af de højeste karaktergennemsnit i Danmark for HF-elever.

HF i Nørre Nissum tiltrækker elever fra hele Danmark.

Prikkerne på kortet herunder viser den geografiske spredning, men repræsenterer ikke antallet af elever.