Videnskursus om implementering af Housing First-tilgangen og de specialiserede støttemetoder målrettet ledere

For at sikre de bedst mulige rammer for implementering af Housing First-tilgangen og de specialiserede støttemetoder i driften, er det vigtigt, at du, som leder, har et overordnet kendskab til metoderne og de principper, de hviler på, samt at du er opmærksom på din egen rolle og betydning i implementeringsprocessen.

Format

Kursus

Sted

Online

Pris fra

0 kr

Startdato

27. feb. 2026, 05. mar. 2027

Varighed

2 dage á 3 timer

Udbytte for dig og din arbejdsplads

Kurset giver en generel introduktion til Housing First-tilgangen og de specialiserede støttemetoder Critical Time Intervention (CTI), Intensive Case Management (ICM) og Assertive Community Treatment (ACT) / Modificeret Assertive Community Treatment (M-ACT) med særligt fokus på ligheder og forskelle, herunder målgrupperne for metoderne.

Derudover opnår du viden om, hvad det kræver af organisationen og samarbejdet at implementere nye metoder i driften, herunder lederens rolle.

Tilmeld dig

Sted

Online

Pris

0 kr.

Dato

27. feb. 2026 - 16. apr. 2026

Ansøgningsfrist

13. jan. 2026

Ledighed

Ledige pladser

Sted

Online

Pris

0 kr.

Dato

05. mar. 2027 - 22. apr. 2027

Ansøgningsfrist

14. nov. 2025

Ledighed

Ledige pladser

Mere information

  • Konkret kommer du omkring følgende temaer på kurset:

    • Hvordan de specialiserede støttemetoder adskiller sig fra hinanden og hvilke målgrupper de henvender sig til.
    • Hvilken organisering og samarbejde, der understøtter den gode implementering af Housing First-tilgangen. Herunder forudsætninger og barrierer for implementering af tilgangen og konkrete kommunale eksempler.
    • En leders rolle i implementering af nye metoder, herunder vigtigheden af ledelsesmæssig og organisatorisk understøttelse.
  • Kurset består af to undervisningsdage á 3 timer. Undervisningen foregår online via Teams.

    Undervisningsformen vil være en vekselvirkning mellem underviseroplæg, refleksioner og øvelser.

  • Kurset henvender sig til ledere med ansvar for medarbejdere, der arbejder med borgere i hjemløshed, fx ledere i kommunale forvaltninger og ledere på § 110-boformer.

  • Forud for deltagelse forventes det, at du har set informationsvideoen om Housing First-tilgangen og har orienteret dig i Housing First-manualen som du finder her.

Kontakt

hjem
heeh