Lederuddannelse - De frie grund- og efterskoler 2025-2026

​Lederuddannelsen er et særligt tilrettelagt forløb for ledere inden for de frie grund- og efterskoler. Forløbet er organiseret i internater og netværk, hvor du får mulighed for at arbejde med problemstillinger fra din ledelsespraksis. Lederuddannelsen bringer teori og praksis i spil på diplomniveau.

Format

Diplom

Sted

Vejle

Pris fra

37.000 kr

Startdato

02. sep. 2025

ECTS

10

Udbytte for dig og din arbejdsplads

Formålet med uddannelsen er at styrke dine forudsætninger for ledelse i skolen på individ-, team- og organisationsniveau gennem indføring i relevant teori og systematisk refleksion af praksis.

Uddannelsen strækker sig over 1 år. Uddannelsesforløbet består af undervisning, projekt, netværk, sparring og indeholder et centralt modul fra Diplomuddannelsen i Ledelse. Forløbet er bygget op over en projektmodel med 5 internater á 2 dage med mellemliggende projektforløb.

Uddannelsen udvikles i samarbejde med Frie Skolers Ledere.

Tilmeld dig

Sted

Vejle

Pris

37.000 kr.

Dato

02. sep. 2025 - 01. apr. 2026

Ansøgningsfrist

02. jun. 2025

Ledighed

Ledige pladser

Mere information

  • Uddannelsen er derfor tilrettelagt således, at man med godt udbytte kan deltage i internater og netværk med et realistisk mål af forberedelse og projektarbejde. Men også i den frie skoleverden er der stigende interesse for en mere studiepræget fordybelse og for muligheden for en formel anerkendelse af de erhvervede ledelseskompetencer. Lederuddannelsen giver mulighed for at afslutte forløbet med eksamen i et af basismodulerne på Diplomuddannelsen i Ledelse: Organisation, udvikling og samskabelse (10 ECTS) Se studieordning nederst på hjemmesiden:

    Læs mere om uddannelsen og se tidsplan i folderen nederst på siden.

    Pris

    37.000 kr. Prisen betales i to rater. 1. rate (18.500 kr.) betales ved studiestart i september 2025 og 2. rate (18.500 kr.) betales 2​. januar 2026​.

  • ​Arbejdsformen på internaterne vil være oplæg om teori, praktiske øvelser, refleksion af egne projekter og ledelsesfaglig drøftelse.

    Uddannelsesforløbet består af undervisning, projekt, netværk, sparring og mulighed for vejledning og eksamen.

  • Oplyses ved studiestart.

  • ​​Uddannelsen henvender sig til ledere og personer med ledelsesfunktioner inden for de frie skoleformer.

  • For at blive optaget direkte på diplomforløbet skal du have gennemført en af følgende uddannelser:

    • Erhvervsakademiuddannelse 
    • Akademiuddannelse 
    • Bachelor- eller professionsbacheloruddannelse 
    • Kandidatuddannelse 
    • En anden relevant videregående uddannelse på mindst samme niveau som en af ovenstående uddannelser

    Du skal desuden have to års relevant erhvervserfaring efter endt adgangsgivende uddannelse.

    Hvis ikke du opfylder adgangskravene, kan du få lavet en realkompetencevurdering for evt. at blive optaget på forløbet. Det er gratis at få lavet vurderingen.

    Se mere her: Realkompetencevurdering

Kontakt

askr
fba