Undersøgelse af sundhedsfaglig praksis

Vil du gerne kunne anvende nyeste sundhedsfaglige viden i din praksis? Med forløbet her får du et stærkt fundament for at vurdere, hvornår videnskabelige undersøgelser kan bruges til at håndtere sundheds- og sygdomsproblematikker i din daglige praksis.  

Format

Diplom

Sted

Online

Pris fra

10.000 kr

Startdato

26. jan. 2026

ECTS

5

Udbytte for dig og din arbejdsplads

Udbytte for dig og din arbejdsplads 

Sundhedsvæsenet står og falder på, at den sundhedsfaglige praksis udvikles i en virkelighed med stigende krav og komplekse udfordringer - og dette skal ske på et bundsolidt professionelt vidensgrundlag. Vil du kunne gennemskue, hvornår kvantitativ og kvalitativ forskning kan bruges i din praksis? På forløbet her får du kompetencer til at bygge bro mellem forskning og praksis. 

Forløbet “Undersøgelse af sundhedsfaglig praksis” giver dig en systematisk tilgang til udviklingsarbejde i praksis. Du opnår forståelse for, hvordan kvalitative og kvantitative metoder kan bidrage til viden om praksis, samt hvordan kvaliteten af resultaterne kan vurderes. Du trænes i at tilgå videnskabelige undersøgelser med en konstruktiv og kritisk tilgang, så du kan vurdere, om en undersøgelse eller et forskningsprojekt er relevant for din praksis. 

Når du har gennemført forløbet, har du styrket dine kompetencer til at kunne anvende nyeste viden i din daglige praksis, hvilket gør dig til en nøgleperson i arbejdet med at højne kvaliteten af sundhedsfaglige indsatser. 

Du opnår færdigheder og kompetencer til at: 

  • Forstå hvordan videnskabelige metoder bidrager med viden til praksis
  • Udvikle en kritisk og konstruktiv forståelse af videnskabelige undersøgelsesmetoder
  • Vurdere den metodiske kvalitet og relevans af videnskabelige undersøgelser 
  • Tage stilling til anvendeligheden af ny viden i praksis 

Gevinsten for din arbejdsplads 

Når du har gennemført forløbet, tilfører du din arbejdsplads ny metodisk viden og styrkede kompetencer til at følge den nyeste forskning inden for jeres felt. Du bliver i stand til at vurdere og anvende ny viden, der understøtter en evidensbaseret tilgang, og du kan bidrage til vejledning af studerende eller oprette journalclubs med kollegaer og samarbejdspartnere. 

Tilmeld dig

Sted

Online

Pris

10.000 kr.

Dato

26. jan. 2026 - 12. jun. 2026

Ansøgningsfrist

10. nov. 2025

Ledighed

Ledige pladser

Mere information

  • På forløbet kvalificerer du dig til at kunne anvende den nyeste viden i din sundhedsfaglige praksis. Du trænes i at forholde dig kritisk til forskningsresultater, og du lærer at vurdere, om de har en tilstrækkelig kvalitet, til at kunne anvendes i din praksis. 

    Derudover får du indsigt i sammenhængen mellem undersøgelsens metode, formål og dens anvendelsesmuligheder i dit daglige arbejde. 

    Du får indsigt i og arbejder med: 

    • Karakteristika og kvalitetskriterier i kvalitativ og kvantitativ forskning 
    • Kvalitative metoder som fx interview og deltagerobservationer
    • Kvantitative metoder som fx kohortestudier og randomiserede kontrollerede studier
    • Vurdering af forskningsartikler ved hjælp af tjeklister
    • Viden om opbygning af forskningsartikler 
    • Kritisk konstruktiv forståelse af konkrete forskningsprojekter
  • Undervisningen er tilrettelagt som et online forløb med løbende onlinemøder, gruppearbejde, feedback fra undervisere og peer-learning. Forløbet er præget af høj fleksibilitet, men kræver samtidig høj grad af ansvar for egen læring. 

    Forløbet har et omfang af 5 ECTS- point. Som udgangspunkt vurderes en studerendes arbejdsindsats til 27 timer pr. ECTS-point, det vil sige, at dette forløb indebærer en arbejdsindsats på 135 timer. Timerne medregner alle former for aktiviteter, der knytter sig til forløbet, herunder undervisning, forberedelse, studieøvelser og den afsluttende eksamen. 

  • Forløbet afsluttes med en skriftlig eksamen.

  • Modulet er for dig der i din daglige praksis arbejder med undersøgelse af den sundhedsfaglige praksis. Du er måske sygeplejerske, sosu-assistent, ergoterapeut, pædagog eller noget tilsvarende.

  • ​For at blive optaget direkte på et diplommodul skal du have gennemført én af følgende uddannelser:

    • Professionsbacheloruddannelse
    • ​Erhvervsakademiuddannelse
    • Akademiuddannelse​​
    • Bachelor- eller professionsbacheloruddannelse
    • Kandidatuddannelse
    • Eller anden relevant videregående uddannelse niveau med en videregående uddannelse

    Du skal desuden have 2 års relevant erhvervserfaring efter endt adgangsgivende uddannelse.  

    Hvis ikke du opfylder adgangskravene, kan du få lavet en realkompetencevurdering for evt. at blive optaget på forløbet.

    Læs om realkompetencevurdering her.​​

  • I mange tilfælde kan du søge om økonomisk støtte, når du tager efteruddannelse i VIA University College. Støtten kan fx dække deltagergebyr, transport, bøger med mere.  

    • Du kan i perioden 2024-2028 søge om tilskud fra Social- og Boligstyrelsen til udvalgte efteruddannelser på det specialiserede socialområde. Tjek mulighederne for tilskud fra Social- og Boligstyrelsen.
    • En anden måde at søge tilskud er gennem en kompetencefond, som ofte er knyttet op på din overenskomst. Læs om dine muligheder for tilskud fra en kompetencefond.
    • Er du faglært, ufaglært eller har en professionsbachelor som dit højeste uddannelsesniveau, kan du hvert kalenderår søge op til 10.000 kr. hos Omstillingsfonden. Se om du opfylder betingelserne for at søge tilskud fra Omstillingsfonden.  

    Få overblik over alle dine muligheder for økonomisk tilskud og støtte: Tilskud til efteruddannelse.  

  • Du kan tage forløbet “Undersøgelse af sundhedsfaglig praksis” som et enkeltstående diplomforløb, eller du kan tage det som del af hele den Sundhedsfaglige diplomuddannelse, hvor forløbet udgør ét af de tre obligatoriske forløb. 

    Ønsker du at gennemføre hele diplomuddannelsen, anbefaler vi, at du tager “Undersøgelse af sundhedsfaglig praksis” som dit andet forløb – det vil sige efter det første obligatoriske forløb Praksis - videnskabsteori og metode.  

Kontakt

jula
ando